Хелиотропът (Heliotropium) е популярно растение, всеобщ любимец на градинските майстори, които често го използват за декориране на паркове и дворове. Наричат го още “черешов пай” заради изключително сладкия аромат на цветовете му, които се усеща много особено вечер.
Този ниско растящ храст е родом от Перу. Има широки яйцевидни до копиевидни листа в наситен тъмнозелен цвят. На височина растението достига до 50 см. Цъфти от май до септември с малки, но събрани в гъсти връхни китчици цветове. Те са оцветени в интензивно синьо-виолетово, а у някои сортове в белезникаво бяло, но всички с превъзходен аромат.
Хелиотропът изисква грижи и отглеждане сходни с тези на много популярните фуксии. Също, като на тях му е необходима богата на хранителни вещества почва, например смес от равни части глинеста, парникова и горска почва с добавка на пясък.
Важно за доброто развитие на хелиотропът е мястото, което сте му отредили. Той обича слънчеви или полусенчести участъци, добре защитени от вятър и силен дъжд. Поливането също е от значение – не понася преовлажняване, защото това води до бързото загниване на корените, а пък при засушаване листата губят декоративността си.
По време на цъфтежа трябва своевременно да се отстраняват прецъфтелите цветове с цел стимулиране появата на нови цветни пъпки.
Бледолилавите и сини цветове на хелиотропа са доста ефектна гледка, но за да й се насладите трябва да порявите търпение. Той расте доста бавно, освен това се нуждае и от укрепване на стбълото. Тогава вече наистина може да се похвалите с изящен и ароматен питомник.
Ако някой смята, че грижите за ягодите започват през пролетта, то той греши. За ягодите опасно е измръзването, а напролет загиналите не могат да се съживят. Истина е, че ягодата, има ли снежна покрив...
Когато купувате посадъчен материл за овощната си градина, трябва да имате предвид няколко прости правила, които ще ви избавят от опасността да се снабдите с болни фиданки. У нас най-предпочитаните вид...
Ако искате да имате на трапезата си малини, произведени с по-малко химия, ще трябва да се откажете от едрите и привлекателни плодове. Ще се преориентирате към средните и дребноплодни видове и сортове....
Ако сте си отгледали разсад, трябва да е вече готов, ако не сте – може да си купите. У нас обикновено се използва кореновидната, но за някои любители интерес представлява и листната. Подходящият срок ...