Градина » Доведете краставичната трева в кухнята

 Доведете краставичната трева в кухнята

Борагото (Borago), известно още като краставична трева, се отглежда предимно в Западна Европа като зеленчуково (младите листа на растението се използват за салата), медоносно и декоративно растение. Растението се среща в диво състояние в много региони на Европа и Азия. Прекрасно расте и дава реколта в стайни условия.
Краставичната трева е двугодишно растение, което се култивира като зеленчук. От древни времена тя е източник на бодрост и здраве. Съдържа витамин С, каротин, ябълчна и лимонова киселина, дъбилни вещества, калций.
За храна се използват младите ранни листа на това растение. То има лечебни свойства и се използват широко в народната медицина. Листата имат свеж вкус на краставица и се използват за приготвяне на салати и като подправка на месни и рибни ястия.

Отглеждане в домашни условия

Растението е двугодишно, но култивирано се отглежда като едногодишно. Стъблата на борагото са месести, в стайни условия достигат 30-70 см височина. Листата са сочни, елипсовидни. Цветовете са едри, сини, събрани в метловидни съцветия, в края на цъфтежа те придобиват розова окраска. Семената са дребни.
Разположете краставичната трева на светъл прозорец. Растението не се бои и от полусянка. В горещото време, ако не предпазвате борагото от преките слънчеви лъчи, листата бързо ще загрубеят и ще се появят цветоноси. В стайни условия можете да получавате зелени листа през цялата година. Затова засявайте семената през 15-20 дни.

Подходяща е богата почва

Най-добрият субстрат за борагото е почвата, богата на хумус. Препоръчва се да използвате субстрат от градинска почва, хумус, едрозърнест пясък в съотношение 1:1:0,5. За по-добро развитие използвайте течен тор за подхранване.
Готовият субстрат се изсипва в саксия или малко сандъче и се поставя на прозореца или остъклената веранда. Посевът се прави на бразди на разстояние 5-6 см една от друга и 4-5 см в реда. Семената се сеят на дълбочина 1,5-2 см. След посева растенията ще се появят на 5-6 ден.
Поливането на борагото, особено през зимата, трябва да е умерено. За по-добър растеж и развитие 2 пъти в месеца подхранвайте с течен тор.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Все още можете да садите зимен лук

В периода от средата на октомври до средата на ноември може да се засади едър арпаджик (попска, балучка) за производството на зелен лук много рано през пролетта. От по-дребните луковици, реколтата се ...

Как да прилагаме несъвместимите препарати?

Въпросът засяга случаите, когато срещу даден неприятел се правят голям брой пръскания, при което се препоръчва да не се прилага дълго един и същ препарат, а да се редуват препарати с различен химическ...

Как да се грижим за кротона

Кротонът (Codiaeum variegatum) се отглежда трудно. Красотата му се поддържа, като му се осигурява постоянна температура през цялата година около 18-20 градуса и висока въздушна влажност. Не бива да се...

Време е да засеете лобелията

Лобелията, висяща или нискорастяща, е прекрасно цвете за украса на балкони и тераси. Отглеждането на разсада не е съвсем проста работа, но не е и нещо много сложно. За засяване на разсада може да изпо...

Начало