Освен химични препарати има и други средства за борба срещу с листните въшки по цветните култури и с брашнестата мана и черните листни петна по розата.
Ако не искате да използвате препарати в цветната градина, предлагаме ви да опитате възможностите на зелената аптека.
• Около 200-300 г сухи кафяви люспи от кромид лук се накисват в 10 литра студена вода в продължение на 24-48 часа. Настойката се прецежда и преди употреба се прибавя една супена лъжица веро. За да получите максимален ефект, луковата настойка трябва да попадне върху листните въшки. Затова напръскайте добре растенията. Третирайте 4-5 пъти през 7-10 дни.
• Инсектицидните качества на чесъна са известни отдавна. Водният екстракт от скилидките убива листните въшки. Трябва да имате предвид, че той има кратък период на действие и унищожава неприятелите, само ако попадне върху тях. Как да приготвите екстрактът? Счукайте скилидките, залейте ги с със студена вода в съотношение 1:15-1:20 и ги оставете да престоят 24 или 48 часа, след което прецедете течността. Водният екстракт от чесън пригответе, непосредствено преди да го използвате. За да подобрите прилепимостта му, добре е да прибавите няколко капки веро или течен сапун.
Срещу брашнестата мана по розата можете да приложите следните рецепти:
• Двадесетина грама ситно нарязан чесън се заливат с 1 литър вода. След като разтворът престои една нощ, прецедете го и го използвайте като профилактично средство за пръскане и поливане на растенията.
• Много добро средство е отвара от ситно нарязани стъбла и листа от домати. 1 кг от тях накиснете в 10 литра вода. Разтворът престоява едно денонощие, след което го прецедете и пръскайте няколко пъти през 3-4 дни.
Срещу черни листни петна по розата можете да разтворите счукано синапено семе (50 г) в 10 литра топла вода. Прецедете разтвора и пръскайте.
Дочакахме узряването и на облепихата. Събирането на тези плодове не е толкова сложно, стига да имате време, да владеете правилната техника, да съумеете да ги транспортирате и, разбира се, да съхраните...
Ако искате да си отгледате ранно зеле, трябва да засеете семената в края на януари - началото на февруари в полутопъл парник. Дебелината на загретия тор е около 30 см, 3-4 г семена са необходими за ед...
Кафявите листни петна са много разпространена болест по доматите. Появяват се всяка година. Нападат младите и възрастните растения. Първоначално по най-долните листа се появяват дребни воднисти петна,...
Как и при какви условия се отглежда захарното калдаръмче и как се размножава? Пита Надежда Павлова от Пловдив Г-жо Павлова, Растението с това сладко име е известно повече като леденче (Mesemb...