Маната е широко разпространена болест по зелевите култури. При много влажно време и при не особено високи температури тя може да нанесе значителни вреди на зелевите растения. Причинява се от гъбата Onospora parasitica, която напада определен вид зелеви растения.
Болестта се развива върху всички надземни части на растенията, заразата се запазва в семената. При засяване на заразени семена признаците се проявяват още при разсада. По семеделите и листата на младите растения се появяват жълтеникави слабо вдлъбнати петна. По долната страна на петната се развива сиво-белезникав спороносен налеп, който бързо прегаря. Този начин на развитие на болестта е познат като “системна форма”.
При заразяване през вегетацията се развива локалната форма на маната. По листата се забелязват жълтеникави, неправилни или ограничени от неравтурата петна, по долната страна на които се образува белезникав налеп. При силно нападение и висока влажност спороношение се развива и по двете страни на листа. Петната прегарят, разкъсват се и опадат. Болестта се проявява и върху вече оформените зелки. Обвивните листа се покриват с жълтеникави, а по-късно тъмносиви петна. От тях заразата може да премине във вътрешността на зелките. По вътрешните листа се появяват тъмни сухи петна, а може да се развие и мокро гниене.
Болестта продължава да се развива и по време на съхранение на зелките.
При растенията за семе, по цветоносните стъбла и шушулките се образуват некротични петна със спороношение по тях. При ранно нападение семена не се образуват. Семена получени от болни растения са носители на зараза.
Причинителят на маната по зелевите култури се запазва в почвата, в маточните растения и в семената. Разпространението на заразата по време на вегетацията става чрез разнасяне на спорите от водата и вятъра. Заразяването се извършва при наличие на водна капка върху растението при температура 8-12 градуса. Благоприятни условия за развитие на болестта се създават при висока влажност, чести превалявания, поливане чрез дъждуване, температура около 20 градуса.
Борба
Събирайте семена от здрави растения. Обеззаразявайте ги с топла вода при 50 градуса за 20 минути при главестото зеле и 18 минути при цветното. Събирайте и унищожавайте растителните остатъци. При поява на зараза пръскайте разсада и растенията на полето с фунгицидите алиет флаш - 30 г, верита ВГ - 15 г, корсейт РДФ - 25 г, корсейт РВП - 25 г, куадрис 25 СК - 7,5 мл, ридомил голд 68 ВГ - 25 г. Дадената доза е за 10 л вода.
Корейската ела е гордост за всеки двор. С невероятните си пурпурно-лилави шишарки привлича като магнит погледите на всички минувачи и изпълва стопаните със заслужено самочувствие. Растението идва от п...
Едно от най-важните агротехнически мероприятия при отглеждане на зеленчуците е поливането. Зеленчуковите култури се поливат главно по два начина: - Гравитачно поливане с течаща вода по бразди, кавал...
Много са днес любителите, които отглеждат ягоди в двора си на едно и също място в продължение на редица години. Насажденията обаче се сгъстяват, болестите и неприятелите се множат. Ягодата е растени...
Главестото зеле се отнася към студоустойчивите култури. Оптималната температура за растежа и развитието на растенията е 16-18°С. Във фаза розетка добре вкоренените растения при някои сортове издържат ...