Лечебни рецепти » Екстрасистолите

 Екстрасистолите

От известно време имам нарушения на сърдечния ритъм главно при физично и психично напрежение. Казаха, че имам екстрасистоли. Какво представляват и опасни ли са?
Т. М. от София

Сърцето има чудното свойство автоматизъм – самозареждане на импулсите в сърцето и провеждането им в него. Така се осъществява свиването и разпускането на сърцето, при което нормалният сърдечен ритъм е правилен, на еднакви интервали (синусов) с честота 60-80/мин. Този ритъм може да се наруши поради различни причини и тогава се появяват аритмиите. Едно от честите нарушения е екстрасистолната аритмия. Екстрасистолата представлява едно извънредно свиване на сърцето последвано от по-дълга пауза. Субективното усещане е: “притупване, замиране на сърцето”, стягане в гърдите и шията, замиране, заглъхване на сърцето. Екстрасистолите са различни в зависимост от причината, която ги предизвиква и мястото в сърцето, където се е зародил извънредният импулс (предсърдия, камери, нодален възел и т.н.). Така определяме екстрасистолите като: предсърдни, камерни (от лява или дясна камера от сърдечния връх от основата на сърцето и т.н.). При обикновен преглед има косвени белези, по които можем да определим откъде изхождат екстрасистолите. Например, ако паузата след “прескачането” е дълга, вероятно то е от камерите на сърцето. Точното определяне на екстрасистолите става чрез мониториране и електрокардиография. Има значение и каква е бройката на екстрасистолите – честотата им за една минута, дали има и поредни прескачания.
Причините за екстрасистолите са: извънсърдечни (физиологични или породени от болни органи по рефлекторен път) и сърдечни: при сърдечно-съдови заболявания.
Извънсърдечните причини за екстрасистолите са по-чести: физиологични периоди (пубертет, климакс), физично и психично натоварване, злоупотреба с тютюнопушене и алкохол, някои медикаменти, болен зъб, жлъчка, бъбреци (стомах и т.н.). При Вас, г-н Миланов причината за екстрасистолите също е извънсърдечна (не съобщавате друго, освен физично и психично напрежение). .
Препоръчваме ви:
• При поява на екстрасистоли уточнете причината и степента на натоварването, което я предизвиква.
• Опитайте са да преброите колко екстрасистоли имате за една минута (с ръка на пулса на ръката или ако е слаб – на шията, върху сънната артерия). Отчетете за колко минути почивка изчезват прескачанията.
• Не се самолекувайте с препоръчани от близките ви лекарства (това ще се реши от кардиолога).
• Можете да ползвате в такива моменти: валериан, валидол, глог. Препоръчваме и някои физикални методи: диафрагмено дишане, по-дълбоки неколкократни дишания, предизвикване на позив за повръщане (чрез дразнене в устата).
Направете цялостна оценка в светлината на казаното и с данните посетете кардиолога. Той ще определи необходимостта от медикамент.

Автор: д-р Анна Атанасова

Представяме Ви:

Биопрогноза зa 8-14 август

Високите температури в много райони от страната се отразяват неблагоприятно на здравето на много категории хронично болни, включително и на това на страдащите от разширени вени. Съществено място в про...

Биопрогноза за периода 8-14 юни

Зачестяват случаите на т.нар. летен грип, протичащи с повишена температура, болки в гърлото, кашлица, хрема и чувство за общо неразположение. С профилактична цел, а и при настъпило вече заболяване, е ...

Първа помощ при инфаркт

През студените зимни месеци се наблюдава активизиране на някои много опасни сърдечни заболявания, сред които на първо място стои инфарктът на миокарда. Когато човешкото сърце бъде поразено от инфаркт...

Биопрогноза за 12-18 февруари

По сериозни проблеми от здравословно естество през седмицата могат да имат страдащи от артроза и артрит. Това налага спазването от тяхна страна на по – щадящ двигателен режим и на една предимно вегета...

Начало