Лечението с кортикостероидни медикаменти се увеличи и разшири през последните десетилетия. Така е, защото се увеличиха заболяванията, които изискват такова лечение: бронхиална астма, алергии, ставни болести, кожни и хормонални заболявания и др. Подобри се и производството на по-качествени медикаменти. Два от основните ефекти - противовъзпалителен и обезболяващ, настъпват бързо и ефектът е по-изразен в сравнение с други медикаменти. Това ги прави предпочитани лекарства, но и пациенти, и лекари трябва да са нащрек.
Колко дълго да се приемат?
За краткотрайно лечение с кортикостероидни медикаменти се приема 2-6 седмици. Този срок обичайно не крие тежки странични последици. Ако лечението е продължително, спирането на препарата трябва да стане внимателно и бавно. Бързото спиране на по-висока доза лекарство причинява обостряне на заболяването, което се определя като рекушетен рецидив. Това се проявява на 8-12 ден от спирането на кортизона. Принципно намаляването става плавно, с отнемане на малка доза лекарство от един прием, след ден-два от следващ и т.н. Точната схема и дози трябва да се определят от лекуващия лекар съобразно тежестта на заболяването и вида на кортикостероидния медикамент.
Кои са страничните и опасни страни от това лечение?
Всички медикаменти притежават подобни качества, но лечението с кортикоиди е хормонално и често продължително. Така лекуващите се с тях могат да прибавят нови болести! Най-важните при лечение с кортикостериоди са: задръжка на вода и сол в тъканите на организма; намаляване на важния елемент калий; увеличаване на кръвната захар; повишаване на артериалното налягане; сърцебиене и аритмии; увеличаване на холестерола; затлъстяване по хормонален тип (Кушогоиден тип); депресии; психоза; активиране на язва в стомашно-чревния път и т.н.
Отбелязват се два тревожни факта: при продължително лечение с кортикостероиди се развива остеопороза и очното налягане се увеличава (глаукомата расте!).
Късните последици от лечението с кортикостероиди също могат да са много сериозни: развива се вторична надбъбречна недостатъчност. Това трябва да се има предвид при поява на някои нетипични хормонални болести. Също така могат да възникнат проблеми при тежки операции с обща упойка, да се влоши някоя от наличните хронични болести. Затова – уведомявайте лекарите за лечение с кортикостероиди!
Съветите ни при лечение с кортикостероидни медикаменти (или предстоящо лечение):
• Не се самолекувайте - обсъдете индикациите и продължителността, също схемата на лечение с лекаря си и съответния специалист.
• Когато се налага прибавяне на други медикаменти или биодобавки за другите налични болести, уведомете, ако се лекувате вече с кортикостероиди (с оглед избягване на несъвместимости или засилване на страничните действия на двата вида медикаменти).
• Не прекъсвайте рязко лечението с кортикостероидни медикаменти, за да избегнете обострянето на заболяването си. Обсъдете точната схема с лекаря си!
• За тези, които имат относителни противопоказания за лекуване с кортикоиди, уведомете лекуващия лекар и съответния специалист, че вече боледувате от: хипертония, стомашно-чревно заболяване, наднормено тегло, ендокринни нарушения и др.
• Важно за диабетиците: при тях лечението с кортикостероидни медикаменти се преценява по-строго. Ако се налага - да се има предвид при оценка на кръвната захар (вече казахме, че тя се повишава от кортикостероидите). Необходимо е, за да не се опорочи лечението на диабета.
• При продължително лечение с кортикостероидни медикаменти очното налягане да се измерва по-често (това е профилактика за глаукома) особено когато вече са установени гранични или умерено повишени стойности на очното налягане.
• Ако предстои оперативно лечение с обща упойка, съобщете за лечението с кортикостериодни медикаменти.
Древните лекари смятали, че за да не боледува, човек трябва да остава гол поне два часа дневно. Съвременните обитатели на големите градове надали могат да си позволят това, въпреки че заради силно зам...
Гипсокартонът е композитен материал във вид на листове, чиято дължина бива от 2,5 – 4,8 м, ширината 1,2 – 1,3 м и дебелина 8-24 мм. Основата на такъв лист е гипс, а външните повърхности са облицовани ...
Визуалната диагностика, чиито основи са положени преди много векове от Хипократ, се прилага и днес от терапевтите - опитният лекар просто е длъжен да разпознае заболяването дори при бегъл оглед на па...
Агнешка каварма Прoдукти: 800 г агнешко месо, 4-5 глави лук, 1 пакетче краве масло, 4-5 домата, 1 ч.л. червен пипер, 10-12 зърна черен пипер, 3-4 зърна бахар, 2 люти чушлета, сол. Нaчин на приг...