Още рецепти » Облагородяване на декоративни растения

 Облагородяване на декоративни растения

Облагородяването на дървесните и храстовите видове е вегетативен начин за размножаване. Той намира широко приложение в практиката. Успехът на операцията зависи до голяма степен от родството на компонентите. Най-лесно се срастват растения от един и същи вид, по-трудно при видовете от един род и най-трудно при видовете от различни родове и семейства. Има обаче и някои изключения, например лесно се присажда люляк върху птиче грозде, кедър върху бор и лиственица и др.

Методи

Обикновена копулация (събиране) се извършва от майчино растение (присадка) и младо растение, от което е взет калем. Отрязват се на косо с остро лозарско ножче и тези две части се съединяват. Здраво се връзват с лико или фезал. Отгоре се намазва с овощарски восък. Връзването трябва да бъде плътно и лентата трябва да бъде една върху друга, така че да не влиза въздух.
Присаждане на разцеп – в клонката на присадката с лозарско ножче се прави зъб. Присадката трябва да бъде със същата дебелина, каквато е на майчината клонка. Присадката се вмъква с процепа, здраво се обвързва с лико и се намазва с овощарски восък.
Присаждане под кора – срязва се кората на майчиното растение, леко се отцепва и присадката се вкарва в майчиното растение и отново се обвързва здраво с лико и отново се намазва с овощарски восък или друг изолиращ материал.
Присаждането на пъпка се извършва от опитен работник по присаждане. Той трябва да е наясно, че пъпката, която ще се присади, трябва да бъде цяла и да не се наранява при отреза. Майчиното растение се разцепва под буквата Т и младата пъпка, обърната обратно, се вкарва под отрязаната кора и отново се завръзва плътно с лико или фезал и се намазва с овощарски восък.
В практиката се използват присаждане върху корен. Това се прави като се отреже стеблото на растението и върху корена на растението се прави разцеп, закрепва се присадката и се завръзва с лико. Намазва се отново с овощарски восък.

Няколко съвета:

Преди да се съберат частите, трябва да се избършат много внимателно и до сухост, за да не изгният.
Тези методи на присаждане можете да използвате за бобови декоративни дървета и храсти, декоративни ябълки, декоративни сливи и др.
Присаждането на калем се извършва през пролетта, а присаждането на пъпка може да стане през пролетта на „будна пъпка”, или през лятото на „спяща пъпка”. За да сторите това обаче, трябва вече да сте взели нужните ви калеми от избраните сортове и видове. Те се съхраняват във влажна почва или пясък до първите месеци на пролетта, когато може вече да се работи.

Автор: Михаил Каменов

Представяме Ви:

Снежен човек пази камината

Всяко дете очаква с голямо нетърпение първия сняг. И щом бялата пелена покрие земята, започват бързо да "никнат" малки, големи и още по-големи снежни човеци. Нашият "снежен" човек е малко по-специал...

Нощният страх у децата

Нощният страх у децата преставлява пристъпно афективно разстройство с неепилептичен произход. Среща се у нормално развитите деца в пред- и начална училищна възраст. Обикновено при по-емоционалните дец...

Как да се избавя от болките в кръста

Болките в поясния дял на гръбначния стълб са особено чести. Най-вече се засягат хората в средната работоспособна възраст. Те са една от най-честите причини за загуба на трудоспособност сред физическит...

Пчелната отрова лекува 99 болести

Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако е...

Начало