Още рецепти » Тъканите пана на Таня

 Тъканите пана на Таня

Медицинската сестра Таня Георгиева от гр. Любимец разказва как без специално образование, но с природен талант и огромно желание сътворява истинска красота.

- Откога се занимавате с художествено тъкачество?

След завършване на гимназия кандидатствах изобразителни изкуства. Не ме приеха и това си остана старата ми болка и мечта. Но не съм преставала да рисувам. С усещането, че всичко, което нося у себе си, трябва да намери своята изява, направих и първото си пано.

- Зная, че сте самоука и природният ви талант и дългогодишен опит са ви направили оригинален творец. Всъщност вие ли сте авторът на моделите, които работите?

Да, моделите и идеите са мои. Но по-важният момент е превръщането на замисъла в тъкан. Работата е лека и приятна, когато всичко ти е подредено в главата и минава през сърцето. А ако накрая творбата предизвика интерес и размисъл у зрителя, то значи си направил нещо истинско.

- Откъде черпите вдъхновение и коя е любимата ви тема?

Най-вече от природата, както и от фолклора, което придава особена автентичност на паното. Имам и поредица от картини „Българки”, които представят красотата на нашенката в различни носии. Любимата ми тема обаче е огънят. Често в паната ми има „човешко присъствие“, което помоему ги одухотворява.

- Какви материали използвате най-често?

Най-напред използвах хоризонталното тъкане, по-късно се наложи да премина и на вертикално с вълнени конци. Всъщност това се определя от разположението на самото изображение. Художествената стойност на тъканите се постига чрез текстилните материали, техниката, формата, структурата, орнаментите, симетрията и цветовата хармония. Съчетаването на тези елементи дава неограничени възможности за създаване на оригинални изделия. В последно време използвам предимно естествени материали от природата (царевична обвивка, върбови клонки, канап, метла, кожа и др.). Много от цветовете пък се постигат при боядисването с треви, корени или кори по стари рецепти, запазени до наши дни.

- Трудоемко ли е тъкането?

Направата на едно пано изисква време и търпение, но за мен преди всичко то е удоволствие. Почти винаги работя нощем. За изготвянето на една тъкан важно значение имат професионалният опит, въображението, интуицията и емоцията, взети заедно. При тъкането на паната използвам за основа памук, както и канап. Вътъкът е вълна. След изтъкаването всяко изделие се почиства, подшива и изпира, при което памучната основа се свива и придава още по-голяма гъстота и пластичност на тъканта. Размерът, който се получава след прането, повече не се променя. За да се придаде завършен вид на паното, накрая то се подлепя.

- Как виждате мястото и звученето на тъканото пано в домашния интериор и в кой стил обзавеждане то се вписва най-добре?

Паното придава нов, съвсем различен характер на жилищното пространство или влиза в ролята на колоритен акцент. Нищо не може да измести ръчно изработената тъкан с нейната неповторимост и вложена човешка топлина. Тя внася „уникатно“ своеобразие, отличаващо един дом от стотиците други. Паната с вълнени конци изглеждат еднакво добре както в съвременния интериор, така в битовата къща, а тези от природни материали много добре пасват на верандата и механата. Но в крайна сметка всичко опира до индивидуалния вкус и усещане за красота.

- Какви са цените според стандартните размери на едно ваше произведение?

Цените се определят не толкова от размерите на паното, а от качеството на изработката. Най-общо те варират от 250 до над 500 евро.

Автор: Надежда Белева

Представяме Ви:

55 ИЗБРАНИ ТУРШИИ

Сурова царска туршия Прoдукти: 5 кг камби, 2 кг моркови, 2 кг карфиол, 1 глава от целина с листата, 2 л оцет, 1,5 ч.ч. захар, 1 непълна ч.ч. олио, 1 ч.л. черен пипер, 2 дафинови листа, 3-4 зърна...

Дворната оранжерия

Оранжерията e винаги желаният помощник на всеки който има дворно място или извънградска вила виладжия, мечтаещ да прибере по-рано екологично чиста и богата на витамини реколта. Оранжерията е продъл...

Как да берем и сушим билки?

Билките са лечебни растения, използвани като лекарства още от древността. А днес от тях се произвеждат стотици медикаменти. Ако имате възможност сами да се запасите с билки, лесно ще приготвите у дома...

Сенната хрема и народната медицина

Сенната хрема е едно от най-честите заболявания на дихателните пътища. Явява се през пролетта и лятото и причинител е прашецът от цветята и дърветата, попаднал в носа. Значение имат и вдишването на пр...

Начало