Диетични рецепти » Бутрак – лечебни свойства

 Бутрак – лечебни свойства

Бутракът (Bidens tripartita L) е плевел. Той е едногодишно тревисто растение с височина до 80 см, право цилиндрично стъбло, зелено или малко червеникаво. Листата са къси, с дръжки, дълбоко триразделни, а връхните са прости. Цветовете са дребни, от двете страни назъбени, събрани в плоски кошнички, седящи единично на стъблото и клонките. Венчето е жълто. Растението цъфти от юли до септември. Разпространено е навсякъде. Расте край ручеите, в градините, около блатата и реките.
С лекарствена цел се използват връхчетата на бутрака. Стръковете съдържат гама-лактони, кумарини, аскорбинова киселина(до 100 мг на 100 г), каротин, (повече от 50 мг на 100 г), амини, около 10 флавоноиди, етерични масла, манган, дъбилни вещества с високо съдържание на полифеноли, с противовъзпалително и антисептично действие.
Препаратите, приготвени от бутрака, притежават протвовъзпалително, противоалергично, пикочогонно, кръвовъзстановяващо и антисептично действие. Те подобряват апетита и храносмилането, нормализират нарушената обмяна на веществата, успокояват нервната система, намаляват кръвното налягане, увеличават амплитудата на сърдечните съкращения. Бутракът е сред най-древните лекарствени средства. Като настойка и чай билката се употребява при простудни заболявания. Във вид на отвари се използва за вани при лечение на детска диатеза, себорея на главата, екземи, язви, подагра. Бутракът се прилага при псориазис, микробна екзема, гнездово олисяване. Освен това подобрява храносмилането, нормализира обмена на веществата, понижава артериалното налягане.
В тибетската медицина бутракът се използва при малокръвие, атеросклероза, а в китайската медицина с негова помощ лекуват дори туберкулозата. Освен това билката подобрява дейността на сърдечно-съдовата система, като може да излекува прогресираща хипертония.

Изпитани рецепти

• Прави се отвара от 20 г билка на 200 мл вода. Пие се по 1/4 чаша 2-3 пъти на ден.
• При копривна треска се приготвя билкова смес от стръкове на бутрака, листа от коприва, стръкове или съцветия на белия равнец, листа от черно френско грозде и горска ягода, корени от репей. Приготвя се, като от всяка билка се взема по 1 с. л. и сместа се залива с 1 л хладка вода. Кипи на слаб огън 10 мин и се прецежда. Приема се по 2 с. л. на всеки час до изчезване на обривите.
• При кожни болести, диатеза и рахит бутракът се приема във вид на настойка (от 10-30 г стръкове). Настойката се налива във ваната и се добавя 100 г готварска или морска сол. Температурата на водата във ваната е 37-38 градуса.
• При мокра екзема и диатеза много ефикасни са местните и общи вани със стръкове от бутрак, дъбова кора и цвят от лайка. Смесва се по 1 с. л. от всяка билка. Сместа кисне 10-12 ч в 1 л хладка вода. След това течността се оставя да кипне, прецежда се и се излива във ваната (за децата е достатъчна вана с 10 л вода при температура 37-38 градуса).
• При сърбеж в областта на шията, гърба, подмишниците, слабините се препоръчват апликации от попарени стръкове на бутрака или компреси със силна настойка.
• При невродерматити, съпроводени с изразен сърбеж, билката се използва във вид на компрес заедно с местноанестезиращи вещества (новокаин, анастезин).
• При хипертония: 2 с. л. смлени стръкове на билката се сипват в емайлиран или порцеланов съд или в тенджерка от неръждаема стомана. Заливат се с 300 мл вода със стайна температура. Съдът се затваря с капак. Течността се нагрява на кипяща водна баня при често разбъркване 15 минути. След това се прецежда и се охлажда 45 минути. Долива се вода до първоначалния обем. Приема се по 1 с. л. 3 пъти дневно.
• Бутракът помага много и при настинки, респираторни заболявания и грип. Ето рецептата, чието изпълнение заменя приема на аспирин: 1 с. л. стръкове се сипва в емайлирана тенджерка и се залива с чаша гореща кипнала предварително вода. Държи се на водна баня 15-20 мин. Охлажда се при стайна температура и се прецежда. Добавя се вода до първоначалния обем. Отварата се приема по 1/3 чаша 3 пъти на ден след хранене. Обикновено са необходими три дни, за да се излекува простудата.
• При възпаления и алергии се приготвя настойка от стръковете на билката (2 с. л. се заливат с 1/2 л кипяща вода в термос). След прецеждане се приема топла по 1/3 чаша 3 пъти дневно.
• Стрити листа от бутрак се прилагат при рани от ухапвания от насекоми (ефикасно е действието и при ухапване от змия) и при лечение на гнойни рани и порязвания.

Автор: д-р Севдалина Цанева

Представяме Ви:

Рицинът изчиства червата

Растението (Ricinus communis) произхожда от тропическа Африка и се култивира в много страни с горещ или умерен климат: Южна Америка, Индия, Русия. У нас билката се култивира в Плевенски, Врачански и Т...

Пчелната отрова лекува 99 болести

Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако е...

МАГНЕЗИЕВА ДИЕТА

Тази диета се използва при хипертония, по-рядко при атеросклероза, холецистит и жлъчно-каменна болест, при запек, особено в съчетание със затлъстяване. Построена е на базата на продукти, богати на маг...

Панкреатитът изисква строга диета

При обостряне на болестта през първите два-три дни се препоръчва гладуване. След като започнете да излизате от острите фази на заболяването, трябва да се придържате към правилната диета. Всъщност болн...

Начало