Диетични рецепти » Лечебната сила на меда

 Лечебната сила на меда

Ценен и предпочитан от всички, медът притежава куп неповторими качества. Затова още в древността хората са го познавали и използвали не само като храна, но и като средство за разкрасяване и лекарство. Той бил символ на познание и мъдрост, традиционен дар за владетелите, знак за богатство и изобилие. Древните, покорени от неговия аромат и вкус, го смятали за храна на боговете. Днес, когато захарта е поставена на подсъдимата скамейка от диетолозите, той продължава да се ползва с добро име. И то напълно заслужено.

Дар от природата

Медът съдържа естествени гликоза и фруктоза, няколко минерали, протеини и полифеноли, които действат като антиоксиданти и забавят стареенето на клетките. В състава му влизат още мравчена киселина, извличана от цветния нектар, вода и пчелно млечице - истински коктейл от полезни за организма вещества. Въпреки антибактериалните си свойства той не може да се съревновава с мощните антибиотици, но имате ли някой от посочените проблеми, не се колебайте да прибегнете до помощта му, като го консумирате редовно, по няколко пъти на ден, при:
* Гастрит и други стомашни болести.
* Кашлица, хрема, простудни заболявания.
* Нервност и безсъние.
* Отпадналост, хронична умора, нисък хемоглобин.
* Констипация.
* Уморени и възпалени очи, например след продължителна работа с компютър.
* Сърдечносъдови заболявания.

Лекарство

Регулира проходимостта на червата
Медът запазва антибактериалните си качества, дори когато се намира в червата. Затова е незаменим при леки случаи на разстройство. Ако ви предстои пътуване, почерпете се с коктейл от 250 мл портокалов сок, щипка сол и половин супена лъжица мед, по възможност от мащерка, розмарин или борови шишарки.

Заздравява раните
Древните египтяни налагали с мед изгарянията и откритите рани. По време на Първата световна война пък германците дезинфекцирали с мед огнестрелните рани. Най-ефикасната разновидност е от мащерка или розмарин, при условие че се съхранява на тъмно, за да не загуби ценните си качества.

Вместо приспивателно
Както всички сладки продукти, и медът подпомага производството на серотонин (хормона на блаженството) и триптофан - вещество, улесняващо заспиването. Една чаена лъжичка вечер в чаша мляко или билков чай гарантира здрав сън. Най-подходящ е медът от акация или лавандула - растения, известни с успокояващите си качества.

Облекчава възпаленото гърло
Антибактериалните му свойства го правят ефикасно лекарство срещу инфекциите, а мравчената киселина, влизаща в състава му, прочиства бронхите и успокоява гърлото. Бабите ни използвали меда, смесен с лимонов сок или лъжичка винен оцет, като сироп срещу кашлица. Днес природният еликсир влиза в състава на бонбони и пастили за смучене. В това отношение най-ефикасен е боровият мед.

Срещу махмурлук
С помощта на меда лесно ще върнете към живот всеки, прекалил предишната вечер с пиенето, защото вкусната храна ускорява два пъти процеса на преработване на алкохола в кръвта. Сложете 2-3 супени лъжици мед в чаша вода. Рецептата е древна (за нея пише още Плутарх), но е изключително ефикасна.

Незаменимо козметично средство

Медът, особено акациевият, сгъстяващ се по-бавно от останалите видове, е чудесен приятел на кожата.

Хидратира и свива капилярите
Медът има хигроскопични свойства и трайно фиксира водните молекули. Понеже допринася за овлажняването на кожата, той присъства в много кремове за лице, също и в шампоани и балсами за суха коса.

Успокоява възпаленията
Идеално средство за лечение на възпаления, медът влиза в състава на сапуни и душ-гелове, като предотвратява изсушаващото им действие. Изглажда и заздравява напукани устни.

Полезни съвети

• Медът съдържа по-малко калории от захарта, но подслажда много повече от нея. Колкото е по-отлежал и захаросан, толкова е по-сладък.
• Не го съхранявайте на слънце, в прозрачни бурканчета и метални кутии. Така губи полезните си свойства.
• Не купувайте пастьоризиран мед. След топлинната обработка ползата от него е нищожна.
• Яжте само истински мед, а не с примес на гликоза или захар. Можете да се ориентирате по това, че пресният мед е прозрачен, а миналогодишният - захаросан и гъст.

Автор: Лиляна Богданова

Представяме Ви:

Мушмулата - неподозираното лекарство

Плодовете на мушмулата зреят през септември, но остават на дървото и след окапване на листата, до към ноември. Те са кафявотзеленикави, кълбовидни, на върха с остатък от чашката, със сладко-тръпчив вк...

За лошия и добрия холестерол

Холестеролът е един от основните строителни материали в нашия организъм. В умерени дози той е жизнено необходим, защото всъщност е изолационният материал за нервните тъкани и влиза в състава на някои ...

Заложете на витамин D

Синтезиран от кожата ни под въздействието на слънчевите лъчи, той подобрява настроението, укрепва имунната система, предпазва от рак. На пръсти се броят храните, които го съдържат (месо, тлъста риба, ...

Какво лекува копривата?

Копривата (Urtica dioica L.) е многогодишно двудомно тревисто растение с четириръбесто право стъбло, високо до 2 м, с пълзящо и разклонено коренище. Листата са срещуположни, назъбени, яйцевидни, тъмно...

Начало