Градина » Отглеждане на магнолия в саксия

 Отглеждане на магнолия в саксия

Магнолиите са едни от най-красивите растения. Декоративната им стойност се повишава от факта, че някои от видовете зацъфтяват много рано напролет, докато природата е още скована от отиващите си студове. Първите предвестници на пролетта – магнолия кобус и звездовидната магнолия стелата - се покриват със снежно бели цветове още преди да са се разлистили. След тях зацъфтява магнолия денудата.
След като се появят листата им пък започват да цъфтят магнолия сулангеана, м. обовата, м. акумулата, м. трипетала и други.
Върхът на приказните съзидания е Magnolia grandiflora, листата на която са неопадващи, вечнозелени. Млечнобелите й ароматни цветове достигат 25 см в диаметър. Те биват прости или кичести. При нея декоративният ефект през зимата се дължи на едрите, тъмнозелени блестящи листа.

Дръжте ги само навън

Ако нямате двор обаче, магнолията трудно ще присъства в дома ви. Тя много трудно би се настанила в саксия, защото кореновата й система е много мощна и на ограничени пространства развитието й е потиснато.
За щастие, има една друга биологическа особеност, свързана с размножаването на растенията. Въпреки че е мощна, кореновата система слабо се разклонява. При засаждане коренчетата не се съкращават. Поради това трудно понасят презасаждане. На производителите на посадъчен материал този факт е добре известен, затова те подготвят растенията за продан в подходящи саксии. Тези видове, които се развиват като храсти, са в състояние да живеят няколко години в саксии и дори да цъфтят доста изобилно.
Докато не са започнали да страдат, вие можете да отглеждате такива магнолии успешно. Но нито един вид от тези растения не може да живее в затворено помещение. Такива саксии ще трябва да красят открити балкони, тераси или веранди. Когато видимо започнат да страдат, задължително се засаждат на открито. Заменете ги с нови, млади екземпляри.

Почвата трябва да е богата

Почвеният субстрат за тях трябва да е много богат. При това имайте предвид, че в никъкъв случай не бива да се използва пресен оборски тор. Той трябва да е много добре разложен и да се сипе лесно. Включете също чимова почва и компост. Почвената реакция да е леко кисела. При алкални почви растенията страдат. Това налага, в смеската да се включва листовка от иглолистни видове.
Влажността на почвата трябва да е винаги постоянна. По време на цъфтежа и през лятото поливайте по-често. През летния сезон растенията да са на слънце, но саксията да е на сянка. За зимата не се тревожете, температури с отрицатели стойности не са опасни за магнолията. За всеки случай обаче изолирайте саксията.

Автор: Стойка Жекова

Представяме Ви:

Цитрусите страдат от преовлажняване

Често любителите, които отглеждат цитрусови дръвчета в домовете си, се оплакват, че пъпките и листата окапват. Преовлажняването на почвата в съда е възможна причина за това. Обикновено лошо е направен...

Торете мушкатото внимателно

За да се развива добре мушкатото, трябва да се грижите за него още от засаждането му. Почвената смес трябва да е богата на лесни за усвояване хранителни вещества. Затова се съставя почвена смес, в коя...

Размножаване на хортензия

Хортензията се размножава по няколко начина, като използването на семена изобщо не е подходящият метод за любители. Разделянето на растенията при прехвърляне в нова саксия е рисковано. Остава вкореняв...

След градушка, пръскайте със син камък

Летните градушки могат да нанесат непоправими щети на овощните градини. В зависимост от силата на градушката много листа от филизите, леторастите, клончетата с цветове и завръзи могат да бъдат съборен...

Начало