Градина » Миниатюрните рози - практически съвети

 Миниатюрните рози - практически съвети

• Не бързайте да презасаждате купената саксийна роза. Първо я поставете на светло място, засенчено от преките слънчеви лъчи, и я оставете да привикне към условията.
• Ако розата започне да увяхва скоро след покупката, направете й минипарник от целофанов плик. Грижите за розата в това време се заключават в опръскване и умерено поливане.
• Поливайте минирозата само с престояла на стайна температура вода. Полезно е на всяка втора или трета вечер да опръсквате листата на храстчето от долната им страна.
• Преместването (2 седмици след покупката) в свежа почва става много внимателно – розата е чувствителна към механичното повреждане на корените. Не отделяйте от корените й гранулите тор с продължително действие. Презасадете розата в саксия с малко по-голям размер, но главното е – по-голяма дълбочина на засаждане (с 5-7 см) от предишното положение.
• Садете розата само в плодородна почва. Самостоятелно можете да си направите смес от градинска почва, компост и пясък в съотношение 4:4:1. Добавете в субстрата комплексен тор с продължително действие.
• Направете на дъното на саксията дренажен слой с височина 2-3 см от дребни камъчета, керамзит или перлит. Не забравяйте да оставите свободен горния край на саксията на височина 2-3 см за поливане.
• 1 денонощие след засаждането розата се поставя на постоянното й място – добре осветено от слънцето, топло и с приток на свеж въздух.
• Своевременно изрежете увяхналите цветове.
• Оглеждайте редовно долната страна на листата за поява на неприятели.

Автор: Мария Николова

Представяме Ви:

Дойде време да засадите пролетните цветя

Който засади луковичните и клубенолуковичните растения през есента, той ще посрещне пролетта с ярки цветове. Почвата още няма да се е затоплила, а на повърхността й ще се появят кокичетата. По-късно в...

Мястото на декоративните храсти се сменя сега

Краят на есента е подходящо време за преместване на по-младите дръвчета и храсти. Най-напред се определя новото място. Изкопава се дупка с размери 40х40 см. След това желаното растение се изважда, кат...

Хубав храст става от малко клонче

В това време се пристъпва към размножаване чрез резници на храстите, в това число и на розите, спиреята (Spiraea), булчин венец (Philadelphus), ерика (Erica), хортензията (Hortensia), както и някои хв...

Изберете лозите според почвата

Различният механичен и хумусен състав на почвата благоприятстват натрупването на разнообразни вещества в гроздето. Затова ако имате чакълеста почва, не се отчайвайте. Световната практика показва, че о...

Начало