Градина » Информирайте се преди да купите азалея

 Информирайте се преди да купите азалея

Ако сте решили да си купите азалея и не планирате да я изхвърлите след цъфтежа й, опитайте се да се възползвате от следните съвети:
1. Купете си здраво растение, което е в началото на цъфтежа. Особено внимание обърнете на състоянието на листата. Листата трябва да са зелени и здрави.
2. Веднага след покупката извадете азалеята от саксията, подръжте корените й за няколко часа в чиста хладка вода, обработете ги и пресадете цветето в новата почва.
3. Саксията за азалеята трябва да е недълбока, но достатъчно широка. Като почва можете да използвате листовка в смес с торф. Проверете киселинността на почвата да не надвишава 4,4. Ако не умеете сами да контролирате киселинността на почвата, идете в някоя химическа лаборатория и проверете какви са стойностите на киселинност.
4. Преди засаждането на азалеята затоплете подготвената почва във фурна или микровълнова печка, полейте почвата с разтвор на калиев перманганат.
5. Подхранвайте азалеята с подходящи по състав торове един път в месеца. Поливайте растението със слаб разтвор на лимонена киселина (0,5 на 1 литър вода).
6. Не забравяйте да поддържате влажността на въздуха повишена. Това растение не понася сухия въздух.
7. Ако месец-два след покупката вашата азалея започне рязко за губи листата си, а млади филизи не се развиват, извадете растението от саксията и измийте корените му. След това разделете на няколко части растението и го разсадете. Новите растения могат да загубят старите листа, но след това при правилни грижи, може да се развият нови.

Автор: Тонка Маринова

Представяме Ви:

Запазете зелето здраво

Главестото зеле е богато на витамини и има ценни лечебни качества. През зимните месеци то е основна храна на нашия народ. Освен за приготвяне на туршии (цели глави или рязано), през последните години ...

Дойде време за късните корнишони

В почти всяка градина се отглеждат краставици за салата или за туршия. За да се развиват добре растенията обаче, стопанинът трябва да познава техните изисквания и да ги осигурява навреме. Краставиците...

От какво се нуждае смокинята

Макар да е типично растение на средиземноморските страни, смокинята става и в българските градини. Разбира се, най-добре се развива в южните ни райони и по Черноморието. България се приема като северн...

Помислете къде ще отглеждате разсада

За отглеждането на ранния и средно ранния зеленчуков разсад ще ви трябва някакво култивационно съоръжение – парник, отопляван с биотопливо, пластмасова оранжерия, отоплявана от слънцето или в най-прос...

Начало