Още рецепти » 7 съвета за начинаещи цветари

 7 съвета за начинаещи цветари

Ако сте начинаещ цветар, но разполагате с голям брой растения най-добре да им направите картотека. Това има смисъл, тъй като в нея ще съхранявате информация за всяко едно растение, което притежавате, като например честота и специфичност на поливането, температурен режим, време на пресаждане, начин на размножаване, подхранване и т.н.

Докато се запознаете с индивидуалните особености на всяко растение от вашата колекция не е лошо да спазвате някои общоприети правила:
• Сдобивайки се с ново растение, не променяйте неговото местоположение, защото повечето от зелените ни любимци не обичат това. Изключение се прави само при очевидно негативна реакция на растението, напълно възможно е установеното място да не му понася добре.
• Подготвяйте водата за поливане от по-рано. Повечето растения ще преживеят по-дълго, ако не се поливат с вода от централния водопровод – при възможност използвайте дъждовна вода, мека вода или ако е от чешмата, то задължително да е престояла. Водата трябва да се остави поне едно денонощие, за да се изпари хлорът.
• Организирайки пресаждане на растенията, най-разумно е да използва почвена смес, приготвена конкретно за този вид. Ако решите да експериментирате с пръст от природата, не си спестявайте поне дезинфекцирането й.
• Проблем за цветята може да стане ниската влажност на въздуха, особено през зимата, когато в помещението работи отоплителен уред. За да се съхранят растенията в добър вид, трябва да се грижите постоянно въздухът да бъде достатъчно влажен. За целта може да използвате специални овлажнители за въздух или съд с вода върху радиатора.
• За болшинството растения е необходим приток на свеж въздух, затова проветрявайте редовно помещението. При проветряването обаче трябва да се избягва наличието на студени въздушни течения, които може да бъдат пагубни за болшинството топлолюбиви растения.
• Ако растението боледува, огледайте неговите листа с помощта на лупа – болестта може да бъде предизвикана от вредители.
• Ако вие не сте прекалено внимателни към зелените питомци – често забравяте да ги поливате или ви се налага да отсъствате за по-дълго време, изберете в качеството на домашни растения сукуленти.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как се прави венецианска мазилка

Историята разкрива, че корените на венецианската мазилка съвсем не са във Венеция, както би следвало от нейното наименование. Нейният състав и техника идват от древния Рим, където мраморът е бил един ...

Консервиране на череши

Компот от череши Прoдукти: 1 кг череши, 2 ч.ч. вода, 200 г захар, лимон. Нaчин на приготвяне: Насипваме черешите в буркани до 2/3 от обема им. От водата, захарта и парче лимон кипваме сиро...

Съкровищата на Уфици

„Велик” е доста изтъркано прилагателно в Италия, където огромно количество произведения на италианското изкуство и култура заслужават най-висока оценка. В случая с галерията Уфици обаче нищо не е дост...

Как да сготвим мозък?

Паниран мозък Продукти за 4 порции: 500 г телешки или свински мозък, 1 връзка корени за супа, 3 яйца, 1 к.ч. прясно мляко, 3-4 с.л. брашно, половин пакетче краве масло, 1 с.л. олио, лимонов сок, ...

Начало