Още рецепти » Залцбург – градът на Моцарт

 Залцбург – градът на Моцарт

Околностите на Залцбург, Неапол и Константинопол са най-красивите на света - пише Александър фон Хумболт. Прозрачни като сълза алпийски езера, стръмни планини, зелени склонове – това триединство стои в основата на неповторимата прелест на областта, чийто столица е Залцбург. Този великолепен бароков град е изпъстрен с архитектурни и исторически забележителности. Залцбург е родно място на Моцарт и духът на великия композитор все още витае в града. Всяка година през месец ноември тук се провежда Залцбургският музикален фестивал. Този суперпрестижен културен форум е известен с най-скъпите билети в света и с най-силното присъствие на финансово-политическия елит.

Крепостта Хоензалцбург

Хоензалцбург е най-голямата напълно запазена крепост в Средна Европа. Разположена като огромна торта над стария град, крепостта е мишена на фотоапаратите на всички туристи. До нея се стига пеш или с фуникульора, който тръгва от стария град.
Строителството на Хоензалцбург започва през 1077 г., но съвременния си вид добива по времето на архиепископ Леонхард фон Койчах (1495-1519 г.), който значително разширил и преустроил крепостта.
Днес Хоензалцбург е превърнат в музей. В централната част са княжеските покои. С особена художествена стойност се отличава “златната стая”. Стените й са украсени с уникална късноготическа позлатена дърворезба. Таванът, също резбован и позлатен, се поддържа от четири мощни колони от мрамор. Отвсякъде струи блясък. Заслужава да се види най-старият в Европа орган, който датира от 1501 година. Заради мощността на звуците той е наречен “Залцбургският бик”. В княжеските покои е изложена и уникално украсена кахлена печка. Музеят на крепостта пък притежава богата колекция от стари оръжия и бойна екипировка.

Старият град

Всичко, до което се докоснете тук, се превръща в незабравим спомен – бароковите сгради, малките улички с разноцветната и шумна тълпа, тесните пасажи - изпъстрени с малки магазинчета и кафенета, закътаните дворчета - приютили уютни бирарии и ресторанчета, църквите, университетите, файтоните, споменът за Моцарт. Разбира се, най-популярна е улица Гетрайдегасе. Именно около нея са разположени повечето малки пасажи и вътрешни дворчета. Цялата улица е осеяна от живописни магазинчета, над които висят красиви фирми, изработени от ковано желязо. Традицията да се използват тези метални фирми идва от Средновековието, когато хората не можели да четат и на помощ идвал езикът на знаците.

Залцбургската катедрала

Първата църква на това място е малка базилика, осветена през 774 г. от епископ Вергилий. През 1200 г. на нейно място била построена нова църква в романски стил, която изгоряла напълно при пожара през 1598 г. Сегашната катедрала е построена в периода 1614-1628 г. и първата барокова църква в немскоезичните държави. Куполът на катедралата е разрушен при бомбандировките на съюзниците през 1944 г. и това е единствената по-сериозна щета в града. Възтановяването на църквата приключва през 1959 г. На входа на катедралата стоят статуите на покровителите на Залцбург – св. Рупорт и св. Виргилий. Те държат макет на църквата и бъчвичка със сол.

Дворецът Мирабел

Дворецът няма особена архитектурна стойност, но градините му са едно изящно бароково творение на градинарското изкуство.
В днешният си вид паркът е проектиран и разработен от архитект Фишер фон Ерлах в края на 17 и началото на 18 в. Северната врата на парка е образец за изкуството на тукашните стари майстори железари. Стълбата с розите води до фонтана Пегас, който е дело на скулптура Каспар Грас от 1661 г. Големият фонтан в центъра на градината е обкръжен от четири скулптурни групи, дело на скулптура Мосто от 1690 г. Те символизират четирите елемента на природата, изразени от митични образи - огън - бягството на Еней от Троя, въздух - сражението на Херакъл с Антем, Земя - Плутон похищава Персефона и вода - Парис носи Елена. В задната част на градината е Зеленият театър, построен в началото на 18 век.

Моцарт в Залцбург

Цели 26 години – от 1747 до 1773 г., семейство Моцарт живее на ул. Гетрайдегасе, № 9 в Залцбург. Именно тук на 27 януари 1756 г. се е родил великият композитор. Къщата била собственост на един обикновен бакалин Йохан Лоренц Хагенауер, който бил добър приятел на Моцарт и е изиграл важна роля за разкриване на таланта на малкия гений. Ето защо името му е останало в историята. През 1980 г. Международният фонд за Моцарт решава да направи в родния дом на композитора музей. След множество реконструкции жилището придобива сегашния си вид и се превръща в средище на световната култура.
На голям интерес сред туристите се радва и Домът на Моцарт на ул. Макарплац в Стария град. Тук семейство Моцарт живее от 1773 до 1780 г. Сградата била почти напълно разрушена от американска бомба през 1944 г. Впоследствие е възстановена, благодарение на по чудо запазения стар план. Сега там се помещава Музеят на Моцарт. Тук посетителите могат да видят оригинални мебели и инструменти от онази епоха, както и лични вещи на композитора.

Автор: recepty.bg

Представяме Ви:

Самомасажът - 9 основни движения

Блясък, свежест, отпочинало изражение, no-малко бръчки - коя жена не мечтае за всичко това! Освен с помощта на правилно подбрана козметика красотата се постига и по други начини - чрез самомасаж напри...

Консервиране на зелени домати

Стерилизирани зелени доматчета Прoдукти: 4 кг зелени домати, 1 ч.ч. сол, 1ч.ч. захар; зa маринатата: 5 връзки ситно нарязан копър, 1 глава чесън, 1 ч.ч. олио, 1 ч.ч. оцет Нaчин на приготвяне:...

Малчуганите и стресът

Стресът не е приоритет единствено на възрастните, а нервното напрежение в училище е не по-малко от това в работата. Контролни, изпити, трудни домашни - как да помогнем на децата да запазят душевното с...

Как се прави вино от черници?

Предварително трябва да се знае, че от 100 кг черничеви плодове могат да се получат около 70 л вино. Необходими са добре узрели черници, независимо дали са бели или черни, смачкват се в съд. Понеже съ...

Начало