Градина » Бира и хризантеми срещу поповите прасета

 Бира и хризантеми срещу поповите прасета

В началото на май поповото прасе си устройва „бърлога" в почвата. Там този опасен вредител си живее доста безгрижно и щастливо. Снася до 500 яйца, от които след две седмици се излюпват „прасенцата".
Борбата с поповото прасе е трудна и невинаги води до задоволителни резултати. През есента на участъците, гъсто населени от този вредител, се изкопават ями с дълбочина 50 см и се напълват с оборски тор. Насекомите, привлечени от топлината, се настаняват в тези ями. Ако с настъпването на студовете торът се разпръсне, вредителите ще загинат.
Поповите прасета се готвят за зимуване рано - от септември до средата на октомври. По това време трябва да се залагат капайте. Поставянето през октомври и по-късно няма никакъв смисъл. В разровените през зимата „късни" ями не може да се намери нито едно попово прасе. Тези вредители обожават пресния тор, особено конския. В началото на май е добре на няколко места в градината да се поставят малки купчинки свежа тор. Насекомите пропълзяват в тях, за да си направят жилище, там снасят яйцата. След 25-30 дни купчинките се преглеждат, възрастните се събират, а яйцата се изгарят. Може да се използват и клонки от многогодишна хризантема. Засаждайки разсада, вкопайте тези клончета около него на дълбочина до 3 см. А ако засаждате растението не в дупка, а в канавка, забодете хризантемите от двете й страни. Поповото прасе няма да се доближи до вашия разсад, защото не обича аромата на хризантемите.
Има и други начини за борба. Вземете например, счукана яйчена черупка и я смесете с прясно растително масло. А после заложете парченца от тази тестообразна смес в прокопаните от поповите прасета тунели. Известно е, че поповите прасета обичат да почиват от обедната жега на сянка, под всякакви намиращи се в градината предмети. Възползвайки се от това, организирайте им допълнително сервизно обслужване. Разчистете една или две площадки, полейте ги с вода, а отгоре поставете парчета гофрирана ламарина или друг подходящ материал. Поповите прасета навярно ще оценят вашите грижи. А на вас ще остане само да залеете проходите им с половин литър разтвор на прах за пране - 4 супени лъжици на 10 литра вода. Едни насекоми ще загинат, а други ще се обидят и ще напуснат вашата градина.
Има още един интересен способ. Напролет сипете в стъклена бутилка 50-100 грама бира. Гърлото запушете с парче марля. След това вкопайте бутилката в земята под ъгъл 45 градуса и я засилете с почвен слой 3-4 см. Поповите прасета бързо ще открият тази „бирария". Гонени от нетърпима жажда, те ще прегризят марлята и ще влязат в бутилката. Но няма да могат да се обърнат, за да излязат навън. След една-две седмици бутилката ще се напълни с подземни любители на пивото.

Любопитно

Оказва се обаче, че освен вреда, от поповите прасета има и полза. В Китай с тяхна помощ успешно лекуват туберкулоза. За целта китайците ловят тези насекоми, сушат ги и след това ги стриват на прах, който смесват със сладък сироп. Няма определена доза. Болните взимат приблизително три чаени лъжици наведнъж заедно с чаша топла вода. Обикновено след два-три дни болният започва да изпитва силен апетит и постепенно оздравява.

Автор: Лили Петрова

Представяме Ви:

Приберете зимния спанак, сейте пролетния

Сега се прибира спанакът, който е засят през есента. Розетките му вече са израснали. Листата са едри и сочни, с високо съдържание на витамини и минерални соли, така необходими за нашата храна в раннат...

Изберете подходяща конструкция за малините

Трайни и удобни са три разновидности конструкции за малините. Циментовата конструкция с два двойни тела се състои от железобетонни колове, поставени през 6-8 метра. По тях се опъват два двойни тела, с...

Вкоренете си пълзящи къпини

Пълзящите къпини се размножават чрез вкореняване на върховете на едногодишни леторасти. В началото на август къпиновите стъбла са вече достатъчно израсли и върховете им могат да се вкореняват. Определ...

Асклепиасът прекарва зимата на топло

За асклепиевото цвете знаят все още много малко хора у нас. То е рядък, но желан гост в нашите домове, а отвъд океана и в Западна Европа вече е сред най-любимите цветя наред с розите, азалиите и други...

Начало