Още рецепти » Умеем ли да дишаме правилно?

 Умеем ли да дишаме правилно?

Може би се чувствате напрегнати или пък отпуснати и уморени? Мнозина не знаят, че често причината за това е неправилното, повърхностно дишане.
Чистият въздух е необходим, за да се чувствате физически и психически добре. Осигуряването на достатъчно кислород в кръвта и тъканите е въпрос и на правилно дишане. Проблемът е, че ние често без да си даваме ясна сметка дишаме повърхностно и неритмично. Последицата е, че мускулите не се снабдяват с необходимото им количество кислород. Затова се чувстваме уморени и вяли и получаваме мускулни крампи.

Добрата новина

Лесно можете да се научите да дишате правилно, ако съблюдавате следните съвети:

• Внимавайте за добрата си стойка. Когато стоите, седите или вървите съблюдавайте тялото ви да е изправено, гръдният кош отворен. Гърбът е изправен, раменете изтеглени назад, гърдите са леко напред. Така въздухът може безпрепятствено да достигне белите дробове.
• Дишайте съзнателно. Ние отново трябва да се научим на това, което бебето прави спонтанно – т.е. да извършваме дълбоки дихателни движения така, че да осигурим коремно и странично дишане.

Малко гимнастика

Упражнявайте се в това като за целта легнете удобно на постелка на земята или седнете. Отпуснете ръцете свободно върху корема. По желание може да затворите очи. Сега вдишайте дълбоко през носа – въздухът да достигне почти до корема като повдигне леко ръцете ви, положени върху него. Задръжте за кратко и издишайте максимално през устата като изкарате колкото може повече въздух. Повторете упражнението 10-12 пъти дневно. По този начин повече въздух достига белите дробове и кръвта се насища с повече кислород. Така ще се почувствате тонизирани и изпълнени с енергия.
• Движете се повече на открито, на чист въздух. Правете разходки сред природата. Карайте колело, плувайте, изпълнявайте подходящи физически упражнения. Порцията чист въздух симулира обмяната на веществата и подобрява настроението.
• Не носете прекалено тесни дрехи (панталони, сутиени, поли). Те ограничават притока на въздух. Тогава дишането не може да бъде дълбоко, коремно, а става повърхностно.
• Намалете килограмите. Наднорменото тегло води до затруднено дишане и кислороден недостиг.
• Научете се да се справяте със стреса. Не взимайте всичко присърце. Стресът, страхът, възбудата нарушават ритъма на дишането.
• Открийте своя собствен ритъм на дишане било при ходене, изкачване на стълби или спорт.

Автор: Д-р Галина ТОДОРОВА

Представяме Ви:

Рай на балкона

Превърнат в райска градина балконът е източник на радост не само за домакините, но и за всички, които минават покрай него. Това също така е добра възможност за тези, които нямат градина, да научат дец...

Манджи с кисело зеле

Боб с кисело зеле Прoдукти: 1 кисела зелка, 1 ч.ч. зрял боб, 150 мл олио, 2 глави лук, 1 ч.л. червен пипер, джоджен, сол. Нaчин на приготвяне: Накисваме боба за 1 нощ в студена вода. На другия ...

Как се отстраняват старческите петна?

Ако ви се появят изведнъж кафяви петна по кожата, те са сигнал за заболяване, към което не бива да се отнасяте с пренебрежение. Т. нар. старчески петна са резултат на вграждането в тъканите на разпадн...

Пролетни сармички

Лозови сарми с кайма Продукти за 4 порции: 200 г млади лозови листа, 500 г кайма /смес/, 1 глава лук, 1 к.ч. ориз, 4-5 с.л. олио, 1 ч.л. доматено пюре, магданоз, черен пипер, сол. Нaчин на приг...

Начало