Козметични рецепти » Нов живот за бижутата

 Нов живот за бижутата

Как бързо и лесно да почистим скъпоценностите и да върнем ослепителния им блясък.

Основни проблеми

• Потъмнели сребърни бижута
• Матови златни украшения
• Перли без блясък

Бързи решения

Почистваме среброто

С течение на времето бижутата от сребро се покриват със слой патина. Тези, които само са загубили предишния си блясък, могат да се почистят с няколко капки препарат за миене на чинии, разтворен в топла вода. Всяко бижу се търка с парче плат, натопено в разтвора. После се измива със студена вода и се излъсква до сухо.
За скъпоценностите, които силно са потъмнели, се приготвя паста от сода бикарбонат, смесена с вода в съотношение 3:1. Намокрените бижута се търкат внимателно с мека кърпа, натопена в пастата, за да не се появят драскотини по повърхността. Когато кърпата стане сива, се сменя с чиста. След това пастата се измива и бижутата се подсушават. Както е известно, среброто не трябва да стои дълго във вода - от това потъмнява още повече.

Злато и /полу/скъпоценни камъни

От сапуна, кремовете, праха, мръсотията и потта скъпоценностите стават матови и безцветни. Дори златните синджири и скъпоценните камъни губят блясъка си от всекидневното носене. В един съд се разтваря препарат за миене на чинии и се поставят бижутата. С мека четка за зъби се почиства старателно всяко бижу и в най-недостъпните местенца. След това се изплакват със студена преварена вода и се избърсват с мека кърпа, докато изсъхнат напълно.
Бижута с камъни, залепени за метала, не трябва да се мият под течаща вода, а още по-малко да се накисват. С кърпа натопена в разпенен разтвор просто се избърсва прахът, мръсотията или мазният слой. След това скъпоценностите се изтриват с влажна кърпа и се поставят върху мек плат, но с лицевата страна надолу, за да не проникне вода в закопчалките.
Потъмнелите златни бижута могат да се почистят и със сок от лук. Намазват се с този сок и след 2-3 часа се изплакват и подсушават с мека кърпа.

Перлите помътняват

С времето бисерът старее и се обезцветява. Той се състои от крехък и порест седеф, който лесно губи блясъка си. Затова естествените, а също и култивираните перли, трябва да се почистват старателно. Перлената огърлица се поставя върху мека чиста кърпа. Взема се тънка четчица за грим, намокря се в разпенен разтвор на шампоан в топла вода, и всяко бисерно зърно се почиства поотделно. После с влажна мека кърпа внимателно се изтрива пяната и перлената огърлица се оставя върху плат, за да изсъхне напълно.
Перлената огърлица не се оставя да съхне във висящо положение, защото може да се разтегли. По този начин се почиства и тюркоазът, който също е чуплив и порест камък.
Перлите се съхраняват увити в мек плат и от време на време се забърсват.

За да бъде по-лесно следващия път
• Бижутата непременно се свалят, преди да се измият ръцете и да се нанесе крем, грим или парфюм.
• След всяко носене перлите се забърсват с много меко парцалче, за да се отстранят следите от пот, парфюм и грим.

Автор: Мариета Тодорова

Представяме Ви:

Косата в критичните моменти от живота

След раждането Много млади майки се оплакват от косопад, който се дължи на рязка промяна в хормоналното ниво, настъпваща непосредствено след появата на бебето. Докато нещата се нормализират, коса...

Невидимите упражнения

Много голяма част от времето си прекарвате във висене по автобусни спирки, чакане по опашки или на скамейките пред една или друга врата. Използвайте го, за да подобрите и фигурата, и настроението си. ...

Как да излъжем годините?

И на 25, и на 30, и на 40 на нас ни се иска да изглеждаме значително по-млади отколкото сме. С всяка изминала година това желание се засилва, но, уви, още никой не е открил тайната на вечната младост....

Кога не трябва да напускаме работа?

„По-добре да съжаляваме за това, което сме направили, отколкото за това, което не сме" - максимата на древните римляни важи за много области на живота, така че няма да сбъркаме, ако се придържаме...

Начало