Диетични рецепти » 6 навика, които ви пречат да отслабнете

 6 навика, които ви пречат да отслабнете

Става дума не само за това какво ядете, но и как, кога и къде. Това е жизнено важно, когато ви е необходимо да контролирате своето тегло. Диетолозите определят най-разпространените нарушения в хранителното поведение. В процеса на изследване, в което участвали 5000 доброволци, американски специалисти открили връзка между навиците и темповете, с които се увеличава теглото. Освен това бил установен любопитен факт: хората с излишно тегло, които ядат повече, получават по-малко удоволствие от храненето. Обяснението е, че в повечето случаи преяждането се провокира от негативни емоции. Затова нашият съвет е прост: намерете причините, които ви карат да преяждате и няма да ви бъде трудно да промените вашето отношение към храната. Това ще ви помогне да контролирате теглото си.

1. Яденето - емоционална поддръжка.


За вас яденето е като „топливо”. То е емоционална поддръжка в миговете, когато ви е скучно или самотно и начин за успокояване, когато изпитвате злоба или стрес. При това в състояние на силно нервно напрежение хората са склонни да предпочитат по-мазни, сладки и калорични продукти.
Какво да правим? Разбира се шоколадче или поничка ще ви достави удоволствие, но само за 15 минути и това няма да помогне кардинално да измените вашето настроение. Навиците, които управляват апетита, имат дълбоки връзки с центъра на удоволствието в главния мозък. По този начин остро възникналата потребност да хапнем, много тясно е свързана с нашите емоции. Фиксирайте всичко, което сте изяли, и какво сте чувствали до и след яденето: това ще ви помогне да различите реалния и емоционалния глад. Намерете начин да се откъснете - изпийте вода, обадете се на приятелка, разходете се. Отвличайте се с нещо приятно, но не свързано с яденето.

2. Яденето - източник на безпокойство.


Всеки ден това е борба със себе си, постоянно и изморяващо изчисляване на калориите и количеството на храната. Ако яденето става за вас привидение, ако вие постоянно се сражавате с него и често се теглите, то това хранене контролира вашето поведение, а не обратно.
Какво да правим? Отменете вашия жесток контрол. Здравословното хранене не е напрегната борба с последни сили, а разумно планиране. Забравете за изчислението на калориите и измислете дажба, в която да влязат полезни и вкусни, но не мазни и калорични продукти. Освен това физическата активност ще ви помогне не само да се откъснете от направените диетичини образци, но ще оправи фигурата, ще повдигне настроението и общия тонус на организма. И не купувайте продукти, които ще ви измъчват съвестта - ако ги няма в шкафа, то няма да се наложи да измъчвате и волята си.

3. Вие сте минали на бързо хранене.


Постоянното бързане и липса на време водят до това, че вие често се лишавате от закусната, за вас е по-лесно да си купите по път пица или хамбургер и да ги изядете набързо. Или да „зарадвате” семейството с вечеря от кремвирши. А ясно ли ви е, че в продуктите за бързо хранене има много сол, захар, хранителни добавки и „лоша” мазнина.
Какво да правим? Отделете си малко повече време за планиране на домашното меню и купуване на продукти. Отнесете се по творчески към приготвянето на храната и вие ще започнете да получавате истинско удоволствие от самия процес на готвене и от яденето.

4. Вие ядете несъзнателно.


Връщате се в къщи от работа и веднага се насочвате към кухнята, отваряте хладилника, за да потърсите нещо вкусничко. След това сядате пред телевизора с чинията и така незабележимо за себе си изяждате много повече от необходимото.
Какво да правим? Направете си дневник на храненето. Това ще ви помогне точно да оцените количеството храна и калориите, които вие употребявате. Вземете душ веднага след влизането в къщи, изведете кучето на разходка - изхвърлете навика веднага да ядете. Ако вие сте гладни, вземете си за разходката 2 сухара и парче ябълка.

5. Ядене по път или на работното бюро.


Резултатите от допитването на хора за това какво са яли в течение на деня показват, че сандвичът на работното място не се смята за ядене.
Какво да правим? Яжте само в такава обстановка, в която вие можете напълно да се съсредоточите върху това, което ядете. Ставайте 10 минути по-рано и закусвайте на масата, а не да вземете сандвича на вратата и да бягате с него за работа. Когато сте на работа, си устройвайте пълноценно ядене, което е по-добро, отколкото закуска на бюрото. Научете се да не бързате, когато ядете. Дайте на своя организъм време и възможност да получи сигнал от мозъка за това, че вие сте се наситили.

6. За вас яденето носи морално натоварване.


За вас яденето не е просто ядене, то винаги е добро или лошо, приемливо или забранено. Така вие постоянно се сражавате със себе си, стараейки се да проеодолеете притегателната сила към забранените неща и да останете в строгите рамки. Вие чувствате себе си скована, ако се отказвате от лошите неща, а ако вече сте си позволили нещо от забраненото ядене, страдате от чувството за вина. Какво да правим? Така е устроен човек: забранените неща винаги са най-желани. Именно за това да се забравят едни или други продукти е безперспективен начин. Тук ще помогне друг подход: ако вие мечтаете за шоколад, купете малко шоколодче, но от най-доброто качество - така вие ще избегнете съблазанта да се наядете повече, отколкото трябва. Ако много ви се пие вино, нека това бъде една чаша, но от най-хубавото. Колкото повече изисквания имате към избора, толкова повече удоволствие ще получите от яденето. И в същото време ще се избавите от моралните мъчения и преяждането!

Автор: Лилия Янкова

Представяме Ви:

Витамини

И витамините са сложни органични вещества, които изработват растенията. Каква е ролята им в техния живот не е напълно изучена, но за човека те са безусловно необходими, макар и в много малки количеств...

6 продукта, които стопяват мазнините

Ясно е, че има храни, които може да ви помогнат за по-доброто изгаряне на мазнините. Специалисти диетолози са установили, че сред продуктите, които ние консумираме, има 6, от които мазнините в човешко...

Отслабвайте бавно, но завинаги

За ефективното сваляне на килограми разговаряме с д-р Донка Байкова, доктор по медицина, специалист по хранене и диетика. - Доц. Байкова, вие винаги сте давали много полезни съвети на нашите чита...

Калцият ни помага да се вталим

Напоследък учените от нсе повече страни съобщават, че са стигнали до едно много интересно за всички закръглени хора заключение. Според тях калцият – ако го приемаме в дози от 400 до 1000 мг дневно, пр...

Начало