Градина » Погрижете се за къпините

 Погрижете се за къпините

Правилното отглеждане на къпините е важно за тяхното добро развитие и плододаване. През май трябва да се поддържата почвената повърхност в рохкаво състояние и задължително чиста от плевели. Това създава благоприятни условия за оптимален растеж и развитие на издънките на къпините. Окопайте растенията вътре в редовете и междуредията. Дълбочината на обработките трябва да бъде съобразена с растежа на издънките и разположението на кореновата им система.
В редовата ивица се копае на дълбочина 5-6 см, за да не се повреждат плитко разположените корени и кълновете израстващи от подземната част на стъблото. Междуредията се обработват на по-дълбоко - до 12-13 см.

Торете и напоявайте

Азотните торове се внасят еднократно, ако почвите са тежки, с първата пролетна обработка. При леки почви подхранването трябва да се направи на два пъти. През пролетта внесете ½ от дозата, а през втората половина на май – другата част. Обикновено се дава амониева селитра по 35-40 г/1 кв.м.
В младите насаждения торовете се внасят на ивица 50-60 см от двете страни на редовете, а при плододаващите може да се разхвърлят на цялата площ.
Къпината е взискателна влагата в почвата, особено по време на усиления растеж на издънките. Затова през май са й необходими поне 2 поливки.

Резитба

През май можете да подрежете храстите, ако не сте го сторили в ранна пролет. Прави се прореждане, като се оставят по 5-6 издънки на един храст. За плододаващи се оставят най-добре развитите и с правилно разположение в храста здрави издънки. Всички останали се изрязват до основи, изнасят се от градината и се изгарят. Прореждане на издънките може да се извърши и на зелено, когато достигнат 20-25 см височина. Оставените за плододаване издънки се съкращават на височина 1,70 – 1,80 см. Страничните разклонения се намаляват с ¼ до 1/3 от дължината им, като обикновено се оставят с обща дължина 30-35 см или 45-50 см. Ниско разположените разклонения до 50-55 см от почвената повърхност обикновено се изрязват до основата им.

Растителна защита

Къпината се напада от: антракноза, ръжда, листни петна, малинов агрилус, малинова стъблена галица, ягодово-малиново хоботниче, листни въшки и листозавивачки. За да опазите от тях къпиновите растения, трябва редовно да преглеждате растенията във фенофазите „бутонизация и цъфтеж”.
Борбата с болестите и неприятелите се води комбинирано чрез използване на агротехнически и растително-защитни средства. Особено голямо значение от агротехническите методи е недопускане прекомерно сгъстяване на издънките в реда, поддържане на насажденията чисти от плевели и изрязване на силно заразените. Извършвайте и комбинирани третирания с растително защитни препарати срещу установен вредител.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Има ли спасение от галовите нематоди?

У нас в оранжериите, парниците и на открито се срещат няколко вида опасни коренови нематоди, познати под името “галови нематоди”. Това са микроскопични червейчета, които не могат да се видят с просто...

Запознайте се със златната момина сълза

Златната момина сълза или оранжевата сандерсония (Sandersonia aurantiaca) е растение от семейство Liliaceae. В своята топла родина, Южна Африка, през периода на летните дъждове, сандерсонията цъфти об...

Засадете си хебе в градината

Името на този храст и цвете е божествено, защото е кръстен на Хеба - дъщеря на Хера и Зевс. Божественият произход на този вечно-зелено растение ясно личи в приятно зелените месести листа, които искрят...

Създайте ново мушкато от резник

За да размножите красивото си цъфтящо мушкато, трябва да вземете резници от него през август. Това може да се направи и в ранна пролет, когато правите резитбата на растението. Преди засаждането резниц...

Начало