Диетични рецепти » И ленът лекува

 И ленът лекува

Обикновеният питомен лен (Linum usitatissimum) е култивирано растение, което се среща навсякъде у нас. За лечебни цели се използват сухите зрели семенца. Те съдържат 10% слузни вещества, 30-40% тлъсто масло, 20% белтъчини, ензими, стерини, линамарин. Потопени във вода, семената се покриват с пласт от слуз. Съдържат много ненаситени мастни киселини, пектин, каротин, захари.

Основно лечебно действие на семената

Меко очистително, омекчаващо, втечняващо секретите, противовъзпалително и леко противсклеротично действие (срещу мастни наслойки – холестерол в кръвоносните съдове). Слузните вещества регулират секреторната и моторната функция на червата при запек, което действа очистително. Противовъзпалително действие има при заболявания на дихателните пътища (суха кашлица, бронхити, задух), възпаление и камъни в бъбреците и пикочния мехур, стомашни възпаления и болки.
Българската народна медицина употребява лененото семе при диабет, стомашни киселини, сенна хрема, възпаление на простатата, жлъчни камъни, белодробни възпаления, недостатъчна и болезнена менструация, висок холестерол, язви, гастрити, ангини.

Изпитани рецепти

• При изброените заболявания се прилага настойка от 1-2 с.л. ленено семе, киснати 3 часа в 200 мл студена вода.
• Отвара се приготвя, като 2 с.л. ленено семе се сипват в 600 мл кипяща вода и се варят 10 мин. Отварата се прецежда и се приемат по 80 мл 6 пъти дневно – преди ядене и 30 мин след ядене.
• Запарка: 1 с.л. семе се залива с 400 мл гореща вода и се кисне 1 час. Прецежда се и се пие по 100 мл 4 пъти на ден.
• Доказана е лечебната сила на лена при болни от атеросклероза. Те приемат ленено масло, както в чист вид, така и като хранителна добавка в рамките на 40-60 г дневно. При редовна употреба намалява холестерола и рискът от образуване на тромби в съдовете.
• Водна настойка от стъблото на лена се използва като пикочогонно средство при хипертония и отоци със сърдечен произход: 1 с.л. изсушени стъбла (събрани по време на цъфтежа) се залива с 1 ч.ч. кипяща вода. Кисне се 2 часа и се прецежда. Пие се по 1 с.л. 5-6 пъти дневно по всяко време.
• При възпаление на пикочните пътища: 20 г семе се кисне 5 часа в 1 л вода. Прецежда се и се пие по 1 каф.ч. няколко пъти на ден.
• Линиментът (течна мас) от ленено семе във варова вода се използва за превръзки при изгаряния и импедиго.
• Правят се лапи при отоци, затворени рани и циреи. За тази цел се приготвя смес от смляно ленено семе и яйчен белтък или сварено в мляко ленено семе.

Внимание!
Лененото семе е противопоказано при активна туберкулоза. Да се помни, че надземната част на растението е отровна. Да не се дава за храна на домашни животни.

Автор: Неделка Митрева

Представяме Ви:

Нарцис срещу бактериите

В народната медицина най-често се използват препарати от жълтия нарцис, оказващи бактерицидно и отхрачващо действие. Препаратите от белия нарцис може да се прилагат само външно. При силна кашлиц...

Истината за диетите

Започвате поредния експресен режим за вталяване и, разбира се, постигате целта си. След това обаче стопените с огромна мъка килограми се завръщат. Защо ли? Много просто - заради капаните, скрити в раз...

Подправките в нашата кухня

Българската кухня е пикантна, защото се приготвя с разнообразни подправки. Според физиолозите тяхната употреба не е просто каприз или хрумване, а необходимост, повишаваща усвояването на храната и подо...

Хранене при атония на червата

Тази болест се характеризира със забавена перисталтика и е съпроводена от запек, болки в корема, отоци, липса на апетит, натрупване на ненужни вещества в черния дроб, стомаха и другите органи. С атони...

Начало