Диетични рецепти » Канелата – спасение за диабетиците

 Канелата – спасение за диабетиците

Омайващият аромат на канела е познат на всеки от нас. От стари времена хората са я използвали в кулинарията, парфюмерията, дори и за правене на магии. В древността канелата е била ценна като златото. Според съвременните учени тя е полезна за човека. Помага ни да се справим с тежки заболявания, включително и с диабета.
Канеленото дърво произхожда от Шри Ланка, Югозападна Индия, Южен Китай. Днес се култивира не само там, но и в Индонезия, Гвинея, Бразилия, Ямайка и Мадагаскар. Съществуват няколко вида канела, но най-ценна е цейлонската. Истинската цейлонска канела се получава от кората на вечнозелено тропическо дърво, достигащо на височина 6-12 м. Листата са яйцевидни, целокрайни, дълги до 20 см. Цветовете са бяло-жълти, събрани в класовидни съцветия нарядко по дървото. Цъфти през януари. Когато започне дъждовният сезон, белят с меден нож кората от две-тригодишните растения - това става много по-лесно при висока влажност. Първо отстраняват грубия външен слой, а след това снемат нежната вътрешна кора. Изсушената кора отвън е светлокафява, а отвътре тъмнокафява с приятен аромат и сладникаво-лютив, горчив вкус.

Дървото – легенда

За съвременния човек канелата е само подправка. Ако погледнем назад в историята, ще разберем, че канеленото дърво е било свещено за древните хора, а получаваната от него подправка се е ценяла изключително високо. Ще ви припомним най-известните исторически факти, които свидетелстват за това:

• В Стария завет пише, че канелата е била по-ценна от златото.
• Римският император Нерон убил жена си в пристъп на ярост. В знак на разкаяние е заповядал да изгорят годишния запас от канела на погребението й.
• В Гърция за 35 кг канела са давали 5 кг сребро. А в другите страни са я оценявали 15 пъти по-скъпо.
• На езика на цветовете през викторианската епоха канелата е означавала: “Моята съдба е във вашите ръце”. В Австрия влюбените са си разменяли букети, в които задължително е присъствала канела - символ на нежността и любовта.

Ароматното лекарство стимулира сърцето, пази от затлъстяване

Канелата е не само вкусна, но и изключително полезна добавка към храната. Тази уникална подправка притежава общоукрепващо, противомикробно, противовъзпалително, спазмолитично и кръвоспиращо действие. Тя стимулира сърдечната дейност, регулира нередовната и болезнена менструация, подобрява обмяната на веществата и предпазва от затлъстяване. Чаят от канела понижава кръвното налягане, действа пикочогонно и разтваря камъните в пикочния мехур. Освен това отстранява гнилостните и отровни вещества от организма. Затова се препоръчва при отравяния.
Канелата се използва при нервни разстройства и натрапчиви състояния. Например в арабския трактат “Съкровищница на лекарства” се казва, че канелата “подобрява настроението и развеселява, укрепва мозъка и сърцето, изсушава излишната влага в мозъка”. Успокоява болката в зъбите и подобрява зрението. Помага при простуда, кашлица, хроничен бронхит и загуба на гласа.

Спасение за диабетиците

Неотдавна група американски учени са открили, че канелата значително облекчава протичането на захарния диабет от втори тип. Лечебното действие на подправката се дължи на способността й да повишава чувствителността на клетките към инсулина и многократно да ускорява извеждането на гликозата от плазмата на кръвта. В организма канелата се превръща в инсулиноподобно вещество, което притежава свойството да активира инсулиновите рецептори и да усилва действието на инсулина. Ето защо американските лекари препоръчват на диабетиците всеки ден да приемат канела. Очаква се да започнат клинични изпитания за лечение на диабет с екстракт от канела.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

5 причини да обичаме зехтина

Маслото от сочни маслини е уникален продукт, който стои в основата на прословутата средиземноморска диета, гарантираща завидно здраве и дълголетие. * Идеално балансираният състав на зехтина допринас...

Как да се лекуваме с глина

Глината отдавна се използва като лечебно средство както за компреси и промивки, така и вътрешно. Вътрешната употреба на глината води до ефективно изчистване на организма. Тя обира токсините, гнилостн...

Защо пълнеем?

Някои хора имат стройна фигура без да се ограничават в яденето. Други, дори при спазване на строга диета, трудно се справят с излишните килограми. Коя е причината? Отговорът е един - в нашият метаболи...

Полезните минерали

На женската красота и здраве влияят освен витамините и цял комплекс минерални вещества. Те поддържат в организма оптимален киселинно-алкален баланс, обмяната на веществата, „изграждат” костите. Ж...

Начало